Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Všeobecne

obec Kamenica nad CirochouObec Kamenica nad Cirochou sa nachádza v priestore medzi Humenným a Sninou, a to 8 km východne od Humenného. Na východe susedí s obcou Modra nad Cirochou, na západe s obcou Hažín nad Cirochou, na juhozápade s obcou Kamienka. Južnou stranou sa tiahne ponad obec pohorie Vihorlat. Zo severnej strany neďaleko obce preteká rieka Cirocha, ktorá pramení pri Ruskom a vlieva sa do Laborca pri Humennom. Povrch obce je mierne členitý, prechádzajúci na juhu do Pohoria Vihorlat, ktorý je sopečného pôvodu s nadm. výškou 1074 m. Stredom obce preteká potok Kamenica, ktorý odvádza vody zo severných svahov Vihorlatu do Cirochy. V čase topenia snehov sa silne rozvodňuje. Nad susednou obcou Kamienka pramení potok zvaný Ríka, ktorý tiež ústi do Cirochy.

Pôvodne obec nestála na tom mieste ako teraz, ale bola omnoho ďalej posunutá k rieke Ciroche. Pravdepodobne pre časté povodne sa jej obyvatelia museli presťahovať viac na severné svahy Vihorlatu, aby sa tak vyhli ďalším záplavám. Svedectvo nám o tom podávajú aj zbytky základov starej krčmy.                                             deti ZŠ Kamenica  nad Cirochou

V súčasnosti má obec Kamenica nad Cirochou 2304 obyvateľov. Obec okrem uskutočňovania investičných akcií venuje pozornosť aj službám poskytovaným pre jej občanov.

Zdravotné služby sú poskytované v zdravotnom stredisku, kde sídlia lekári: všeobecný lekár pre dospelých, praktický lekár pre deti a dorast, zubný lekár. V stredisku sa nachádza aj lekáreň.

Obchodné služby sú poskytované v 7 prevádzkach:  Pekáreň - Probe, GVP, Mäsiareň u Rebeja, Potraviny Centrum, COOP - Jednota, Potraviny Fresh, Tabak – Textil – Drogéria – Noviny. Textil a domáce potreby si je možné zakúpiť v predajni Antex a oblečenie v predajni second hand. V obci je možnosť nákupu aj v bazári. V obci sa nachádza aj päť reštauračných či pohostinských zariadení : Reštaurácia Pod Lipou, Reštaurácia Kamenica, Hostinec Drienova, Reštaurácia Emily, Hostinec Arma - Club. V lete sa je možnosť osviežiť zmrzlinou v prevádzke Ex – Balkán. Upraviť svoje účesy je možné v dvoch prevádzkach kaderníctva. Svoje služby motoristom v obci ponúka aj pneuservis a 2x autoservis a taktiež odťahová služba. Domáci majstri a záhradkári si svoj sortiment nájdu v Záhradnom a stavebnom centre. V obci je aj čerpacia stanica pohonných hmôt.

spevacka skupina Heligonka Kamenica n/CKamenica nad Cirochou žije aj bohatým spoločenským a kultúrnym životom. V obci pôsobí 14 spoločenských a športových zložiek, ktoré poskytujú bohaté možnosti využitia voľného času a podieľajú sa významne aj na rozvoji obci. Nemenej dôležitá je aj ich reprezentatívna funkcia. 

Každý rok sa konajú tieto kultúrno – spoločenské podujatia:

  • Plesy ( Fašiangová veselica, Poľovnícky ples, Hasičský ples)
  • Deň Matiek
  • Deň s vojakmi
  • Deň obce
  • Kamenické dni - festival
  • Večer úcty k starším
  • Katarínsky večer
  • Mikuláš                                                                                pohlad na Vihorlat, foto - Vitkovič 
  • Vianočná akadémia 


Okolie obce Kamenica nad CIrochou je bohaté na faunu a flóru, poskytuje tiež nevyčerpateľné možnosti turistického vyžitia v CHKO Vihorlat, PR Drienová a chránenom vtáčom údolí Laborecká vrchovina.

 

 

 


 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka