Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Tretie volebné obdobie 2014 – 2018 starostu a poznatky za 12 rokov strávených na obecnom úrade v Kamenici nad Cirochou Vytlačiť
 

Erb Kamenica nad Cirochou (1).jpgVážení spoluobčania!

Aj s vašou pomocou som sa stal už tretíkrát starostom a aj keď toto moje tretie volebné obdobie nie je úplne na konci, chcem sa s Vami podeliť o moje poznatky aké vlastne bolo, čo sme dosiahli, kto obci pomáhal a kto bol škodná.

Cieľom snaženia starostu a poslancov je určite bezpečná a čistá obec. Voľby som vyhral spomedzi piatich kandidátov. Aj voľba poslancov, ktorú celé obdobie rešpektujem, bola veľmi zaujímavá.

Aké sú pozitíva z môjho pohľadu:

- urobili sme poriadok v zdravotnom stredisku

- do obce sme získali investorov ( pán Hudák – píla VLM, Pavex s.r.o. – detský tábor, GVP, optické siete – Slovak Telekom a.s., Belnet s.r.o.)

- v obci nastal stavebný boom ( je vydaných 21 stavebných povolení)

- na úrade nastala generačná obmena ( nová stavbárka, nová ekonómka, nový pracovník pre projekty – domáce fondy, eurofondy a matriku)

- výrazne sme navýšili finančné prostriedky na kultúru ( Kamenické dni, Kamenická kvapka krvi)

- k trinástim spoločenským a športovým zložkám sa pripojil nový klub Miko fit- box.          V krátkom čase získali titul majstra Slovenska.

- oprava a zateplenie KD, nové LED osvetlenie, úprava plochy pri pamätníku padlým v II. svetovej vojne

Z eurofondov a fondov na Slovensku sme získali:

- na výstavbu požiarnej zbrojnice   30 000 eur

- na prestrešenie vstupu do KD      10 000 eur

- na kompostéry pre domácnosti    84 000 eur

- na Kamenické dni každoročne     13 000 eur ( SPP, Pavex s.r.o., VÚC a sponzori z obce)

- z Úradu vlády SR na šport každoročne 3 500 eur.

- z VÚC Prešov na Kamenické dni 2000 eur.

Aj keď sa zdá, že je to všetko v poriadku, najdôležitejším prvkom je tu občan a jeho rodina. Ako sme sa starali oňho:

Obecné úrady zabezpečujú cca 4 800 druhov agendy. Je to obrovské číslo, ale bohužiaľ, je to tak. Ako sme sa popasovali s výkonom samosprávnych funkcií ( za to berieme plat) a ako to hodnotím ja na základe podnetov od občanov:

- výkon agendy – občania hodnotia veľmi pozitívne, zvlášť stavebný úrad a matriku

- spoločenský, kultúrny a športový život - občania hodnotia pozitívne

- cezhraničná spolupráca – hodnotia pozitívne

- kvalita života a služby –    hodnotia pozitívne

- bezpečnosť v obci a čistota – hodnotia pozitívne

- vypracovanie projektov pre eurofondy – hodnotím pozitívne

- spolupráca s cirkvami – občania hodnotia pozitívne

- čerpanie eurofondov – hodnotím negatívne

- pomoc seniorom a osamelým občanom – občania hodnotia pozitívne

 

Aj keď sa to zdá všetko pekné až ružové, pracovníci úradu a starosta sú vystavení častokrát aj kritike, alebo až kriminalizácii. Aby som bol konkrétny. V jeseni 2016 sa pán doc. Polák zúčastnil  ako občan zasadnutia obecného zastupiteľstva. Všetky sú verejné. Ponúkol pomoc pri projektoch na eurofondy. Bol vypočutý a odišiel. Prítomným poslancom a starostovi bola divná jedna vec, že ministerstvá žiadne výzvy nevyhlásili a on chce pomôcť pri projektoch. V zasadačke zaznela poznámka, z toho bude len zle.

V januári 2017 bol starosta pozvaný na políciu vypovedať, či v asi 10 bodoch neporušil právomoci verejného činiteľa. Keďže veľa kompetencií majú aj poslanci a nie starosta, boli pozvaní aj ôsmi poslanci z deviatich. Keď som sa pýtal vyšetrovateľa, čo bolo podnetom, tak pod udaním bol podpísaný pán doc. Polák a pán poslanec za SNS – Burda. Ako prebiehalo vyšetrovanie a aký malo záver, dodnes som sa k tomu nedopracoval. No títo páni s výsledkom neboli spokojní a v rámci odvolacieho procesu napísali na generálnu prokuratúru odvolanie s uvedením ďalších podozrení, či nebola zneužitá právomoc verejného činiteľa. Zo všetkých podnetov v tomto odvolaní najviac kričala spotreba PHM. V júni 2018 som bol opäť pozvaný na políciu, dostal som otázky, na ktoré som odpovedal. Po tomto úkone nasledovala návšteva policajtov na obecnom úrade, kde prefotili štítky na všetkých strojoch, ktoré potrebujú pre svoj chod PHM a zobrali aj agendu, kde je PHM účtované. V elektronickej forme nám účtovníctvo ostalo.

Aj keď tento príbeh nie je ešte ukončený, pán poslanec za SNS má dostatok informácii aby to neriešil až cez políciu ( sú zverejňované verejné obstarávania a všetky faktúry, no zrejme tu išlo o negatívnu senzáciu, ako eliminovať pre komunálne voľby 2018 silného kandidáta – súčasného starostu).

Môj pohľad na 12 rokov starostovania je asi takýto: Všetci sa učíme demokracii, t.j. počúvať a byť vypočutý. Niekedy je to ťažké. Mám pocit, že v našej obci sme čo sa týka demokracie, ešte do cieľa nedošli. Práva poznáme, alebo nám poradia, ale povinnosti mať nechceme. Aj myšlienka, že máme v obci pána starostu, je nesprávna. V obci máme sluhu starostu. Keď ho necháme samého, tak to nefunguje, no keď mu pomáhame, tak to funguje.

Vážení spoluobčania, vy v spoločenských zložkách, ale aj neorganizovaní. Vám záležalo, aby to bola čistá a bezpečná obec. Vy ste sa hlásili k mojej osobe, k mojím volebným programom. Hovorí sa, že politika to je boj o moc. Áno, s tým treba súhlasiť a tak strany Smer a SNS v obci so mnou bojovali, no len dodnes nevidím výsledok, kto je víťaz a kto je porazený. Od jedného môjho nevoliča mi bola postavená otázka: Pán starosta, čo ste od nich čakali?  Osobne si myslím, že v našej peknej obci sa chceme mať všetci dobre, všetci chceme vysokú kvalitu života a dobre padne aj pozitívny imidž doma aj vo svete. Toto sa dialo prostredníctvom návštev politikov a cirkevných hodnostárov v obci, ale aj cez média  a stránku obce.  

Aby som bol konkrétny, pozitívum 12 rokov vidím:

- prebudovali sme obec

- nové cesty, zateplené budovy, vymenené kotolne

- začína sa intenzifikácia ČOV a kanalizácie

- finančne úrad živí 14 spoločenských zložiek

- keď som začínal, bolo mi zvýrazňované, že jediná kultúra v obci je futbal, dnes vieme, že to tak nie je.

- máme partnerov v Poľsku, v Maďarsku, na Ukrajine

- obec navštívil, prezident SR  pán I. Gašparovič,  predseda vlády pán Fico, pán Dzurinda, pán minister vnútra Kaliňák, generáli Nejedlý, Vojtek, Maxim, Joch, Navrátil, Korba, otcovia arcibiskupi, Tkáč, Bober a Babjak,  Jeho Eminencia kardinál Jozef Tomko.

Nie všetko sa podarilo:

- vplyv ekonomickej krízy na rozpočet obce bol veľký

- občanom som dlžný chodník popri opornom múre na ceste I/74. Aj keď je to štátna zákazka, nepodarilo sa

- nezrealizovalo sa multifunkčné ihrisko

- nízke čerpanie eurofondov

Všetky tieto hodnoty som tvoril s poslancami ( pán Burda sa väčšinou zdržal), no nevedel som, že je medzi nami aj agent štátnej bezpečnosti, pán F. Burda, poslanec za SNS. Viď zväzky ŠTB. Neviem ako sa cítili poslanci, pretože to všetci vedia, no moje myšlienkove pochody pri pohľade na tohto človeka, neboli práve kresťanské. V našej obci tento človek nebol sám. Ďalším agentom ŠTB bol tiež pisateľ na starostu doc. Polák. Vážení spoluobčania, títo páni časť svojho života keď boli vedení vo zväzkoch ŠTB  vystupovali pod týmito krycími menami: pán doc. Polák – Ciro a Dino a pán F. Burda – Arbiter. Otázka stojí tak, na koľkých z Vás už  podali oznámenie na políciu. Pýtam sa Vás. To takto chceme pomáhať aj budúcej starostke alebo starostovi? Že bude viacej na polícii ako na ministerstvách. Aj takýto je život v našej obci.

Ďalší fenomén v našej obci bol za 12 rokov ten, že niektorí ľudia majú problém s autoritami a s prezentáciou moci. Hlavne vtedy ak niekto rozhoduje o viac či menej príjemných veciach. U malej časti spoluobčanov, ale aj bývalých poslancov, som badal vlastnosť – vzdor. Všetko čo nebolo podľa nich bolo zlé. A takto sa správali k spoločenským zložkám a k starostovi.

Aj napriek tomu všetkému, ľudia ktorých som menoval pre samosprávu v našej obci nepredstavujú problém. Problémom s ktorým som sa 12 rokov stretával, bol nedostatok finančných prostriedkov. Nesťažujem sa, ale konštatujem. Slovenská republika preniesla na samosprávy po nežnej revolúcii všetko to, čo má mať občan na dosah, len zabudla, že občan sa porovnáva so Švajčiarskom, Nemeckom, Nórskom a s USA, lebo tie štáty navštívil a toto chce aj v Kamenici nad Cirochou. Nespokojnosť je hnacia sila, no keď chceme prebudovať obce a mestá na Slovensku, aby boli výkladnou skriňou, na to treba množstvo finančných prostriedkov. Pozrite sa aké máme čerpanie eurofondov. Keďže prezident a predseda vlády sú ďaleko, kritika ide na starostov obcí a miest. Skúsme to po týchto voľbách zmeniť.

Vážení spoluobčania, keďže sa blížia voľby starostov, ďakujem Vám za podporu, za spoluprácu a prajem Vám aby ste do čela zvolili rozumného človeka, ktorému budete pomáhať tak ako mne a keď sú nejaké problémy tak si ich treba vyrozprávať.

Hlasu kričiacej menšiny som rozumel, no veľmi ťažko bolo porozumieť mlčiacej väčšine.

Kamenica je pekná obec, Kamenica má budúcnosť, Kamenica znamená kresťanská obec, Kamenica to ste Vy, tak sa o ňu starajte. Bolo mi cťou robiť Vám starostu a pamätajte, že voľby nevyhráva najlepší volebný program, ale ten kto má najviac hlasov.

 

S úctou

 

                                                                                               Ing. Alexander Bugyi

                                                                                                     starosta obce

 


 
 

dnes je: 24.6.2019

meniny má: Ján

webygroup
ÚvodÚvodná stránka