MAS POD VIHORLATOM - Úsilie a spolupráca obcí boli korunované úspechomVytlačiť

MAS POD VIHORLATOM - logo.jpgVážení spoluobčania!

Dňa 8. 12. 2011 bolo  založené občianske združenie MAS Pod Vihorlatom, ktoré združuje 32 obcí, 19 neziskových subjektov, FO a 24 komerčných subjektov. Cieľom bola spolupráca obcí až po čerpanie finančných prostriedkov na projekty. MAS bol v tomto roku schválený štatút a pre činnosť do roku 2020 boli na činnosť a rozvoj obcí schválené nemalé finančné prostriedky.

Pre informáciu uvádzame že: celkový počet žiadateľov miestnych akčných skupín na Slovensku bol: 128.

Súhlas a finančnú podporu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v rámci SR získalo 87 žiadateľov, celkovo je na Slovensko alokovaných 138 miliónov eur do roku 2020.

Pre MAS Pod Vihorlatom bolo schválených 2 118 000 eur do roku 2020. Po roku 2020 až budú financie vyčerpané, bude ďalšie navýšenie.

Na chod kancelárie MAS Pod Vihorlatom sa z toho použije 180 000 eur. (Mzdy, odvody, nájmy, energie, spotrebný materiál). V rámci Slovenska bolo podporených 1744 obcí.

Dňa 1. decembra sa na obecnom úrade v Kamenici nad Cirochou uskutočnilo stretnutie predstavenstva a dozornej rady , kde predseda MAS Pod Vihorlatom JUDr. Rastislav Zaremba informoval občanov o rozhodnutí Ministerstva pôdohospodárstva a vidieka SR, že sme po šiestich rokoch boli úspešní. Predstavenstvo pozitívne zhodnotilo doterajšie úsilie a poukázalo na fakty, že pridelené finančné prostriedky bude potrebné cez jednotlivé projekty vyčerpať obcami a podnikateľskými subjektmi, ktoré sú členmi MAS do roku 2020, s realizáciou už v roku 2018. Pravidlá podľa ktorých budú financie na jednotlivé projekty prideľované a čerpané, určí najvyšší orgán – Valné zhromaždenie.

Boli sme zvyknutí, že všetky projekty v rámci eurofondov alebo jednotlivých rezortov končia v Bratislave. Je tu nový aspekt, a to, že projekty v zmysle akčného plánu sa budú vypracovávať na domácej pôde a tu sa budú vlastnými hodnotiteľmi hodnotiť a následne budú preplácané PPA – Nitra. Je to niečo nové s čím nie sú skúsenosti, no takto fungujú vo svete v rámci EÚ vyspelé regióny, že si samé rozhodujú vo veciach miestneho významu. Investujú vlastné, alebo získané prostriedky podľa toho,  čo najviac potrebujú.

dnes je: 15.10.2018

meniny má: Terézia