Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Kamenické dni 2017 Vytlačiť
 

Kamenické dni - logo.jpg

Pri príležitosti 700. výročia od prvej písomnej zmienky o obci Kamenica nad Cirochou sa uskutočnili slávnosti pod názvom „Kamenické dni“. Prípravy na oslavy prebiehali v niekoľkomesačnom predstihu tak, aby si 16. a 17. júna na miestnom letisku mohli vybrať to svoje z programu deti, rodičia i široká verejnosť. Aby občania nezabudli na toto výročie, obec v spolupráci so spoluobčanmi pripravila a vytlačila aj tzv. brožúrku o obci, ktorá bola doručená do každej domácnosti a hosťom. Rozšírená kultúrna komisia vyskladala harmonogram oboch dní v športovo – kultúrnom duchu. V piatok 16. júna ráno sa vo vestibule obecného úradu konala dobročinná akcia miestneho spolku Červeného kríža pod názvom Kamenická kvapka krvi, kde prichádzali darovať najcennejšiu tekutinu ľudia zo širokého okolia. Na letisku program odštartoval o 11:00, keď sa po úvodnom príhovore starostu obce Ing. Alexandra Bugyiho publiku z ringu predstavil Tomi „KID“ Kovács. Tento majster sveta v profesionálnom boxe v poloťažkej váhe, v súčasnosti najúspešnejší slovenský boxer, pripravil v prvom bloku program pre žiakov a študentov zo základných a stredných škôl. Svojím úspešným príbehom zaiste motivoval mladých ľudí a po súťažiach ktoré sa konali pod jeho taktovkou odmenil súťažiacich. Paralelne na letisku prebiehali dynamické a statické ukážky  Ozbrojených síl SR. Záujemcovia si okrem toho mohli prezrieť aj vojenskú bojovú techniku.  Svoje ukážky zabezpečil aj Policajný zbor SR. Hasičský a záchranný zbor Slovenskej republiky predviedol prezentáciu techniky a simulovaných zásahov. Popoludní festivalový program pokračoval Galavečerom boxu, kde profesionálne súťažili boxeristi zo slovenských a poľských boxerských klubov. Víťazne sa predstavili aj boxeristi z kamenického klubu MIKO fit – box Lukáš Vrábeľ a Nikola Cenknerová. V ringu svoje umenie predviedol aj päťnásobný majster Kuby Martinez Christian. Čerešničkou na torte bol súboj KULY (DESMOD) vs. Tomi KID Kovács  v ringu. Po ňom už nasledoval hlavný hudobný headliner večera skupina DESMOD. Ako predskokan sa predstavila a ľudí správne naladila skupina S.P.L.N. Aj po oficiálnom ukončení programu dňa sa ľudia bavili ďalej až do skorých ranných hodín.

V sobotu pokračoval festival o 11:00 slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval správca farnosti Kamenica nad Cirochou vdp. Peter Sepeši a rodák z Kamenice vdp. Slavomír Engel. Na letisku začínal oficiálny program o 15:00, ale ľudia sa pomaly schádzali už od obeda. Prvé sa na pódiu so svojim programom predstavili deti z miestnej Materskej a Základnej školy. Po nich nasledovali domáce hudobné telesá - ženská spevácka skupina Heligónka a mužské hudobné zoskupenie Furmani. Na kamenické slávnosti boli miestnou samosprávou pozvaní aj hostia z družobných obcí v Poľsku (Tyrawa Woloska) a z Ukrajiny (Kamenica). Pásmom piesní, hudby a tanca umocnili priateľskú  atmosféru na letisku. Folklórne umenie predstavili aj FS Šiňava a FS Chemlon. Všetci súťaže chtiví návštevníci podujatia už netrpezlivo čakali  na čas, kedy začne „kamenický päťboj“ o naj chlapa a naj babu. Súťažilo sa v piatich disciplínach a tí najšikovnejší si nakoniec odnášali domov hodnotné ceny, ktoré pre festival venovali sponzori. Aj za menej priaznivého počasia sa pred dvadsiatou hodinou zaplnili miesta v hľadisku tak, že skupinu Drišľak už vítalo publikum zo širokého okolia. Chlapci zo skupiny už tradične svojimi piesňami a humorným slovom naladili ľudí k spontánnej zábave a tancu. Po takmer dvojhodinovom vystúpení festival ukončil ohňostroj.

Na festivale si mohli návštevníci  okrem hudobného a športového programu  vychutnať aj dobré pivo, ktoré zabezpečovalo niekoľko pivovarov a taktiež pochutiť na jedlách rôzneho druhu, k čomu prispel aj guľáš našich dobrovoľných hasičov.  Deti zas určite ocenili množstvo atrakcií, napr. skákacie hrady, kolotoče, maľovanie na tvár i možnosť zoznámiť sa s vojenskou a požiarnou technikou, vrátane policajného psíka, cvičeného na vyhľadávanie drog. Osviežiť sa mohli pri zmrzline, či vychutnať si cukrovú vatu a trdelníky.

Veríme, že návštevníci festivalu boli spokojní a odchádzali od nás plní zážitkov. Taktiež sa patrí poďakovať štedrým sponzorom u ktorých sme našli podporu, vrátane ústretovosti náčelníka letiska – p. A. Foffa, vrátane spoločenských zložiek z obce a poslancov, bez ktorých si takého oslavy nevieme predstaviť. Festival „Kamenické dni“ by sa mal konať každoročne takže pevne dúfame, že sa takto o rok vidíme znova v priateľskej atmosfére.

Starosta obce všetkým ďakuje.


 
 

dnes je: 23.7.2018

meniny má: Oľga

webygroup
ÚvodÚvodná stránka