Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúra

O bohatom spoločenskom živote obyvateľov obce svedčia zachované dobové fotografie, ktoré zachytávajú tradičné aktivity i pôsobenie folklórnej skupiny.

Iniciátormi a usporiadateľmi všetkých týchto podujatí až do príchodu vojenských lesných podnikov boli škola a hasičský zbor. Dlhé roky tak tieto dve inštitúcie vykonávali celú osvetovú činnosť v obci. Príchodom vojenských lesných podnikov a armády v roku 1935 sa situácia podstatne zmenila. 

Čerstvé posily v podobe nových úradníkov a dôstojníkov bolo potrebné zaangažovať do kultúrno - osvetovej práce. Tak bolo rozhodnuté o zriadení miestnej osvetovej komisie, ktorá prevzala na seba organizovanie celého kultúrneho života v obci. Prvým predsedom sa stal  notár Michal Ivanko. V tom čase vzniká  prvý divadelný a spevácky súbor. Sľubne rozvinuté aktivity, do ktorých sa zapájalo veľa obyvateľov Kamenice nad Cirochou prerušila II. svetová vojna.

Po ukončení vojny bolo prioritou obnoviť zničené hospodárstvo, pomôcť ľuďom pri prekonávaní vzniknutých ťažkostí, a tak sa kultúrno - osvetová činnosť rozbiehala len postupne. Folklórny súbor Kameničan reprezentoval obec na dožinkových slávnostiach v Prahe v roku 1953 a postupne budoval všetky svoje zložky - spevácku, tanečnú i hudobnú. V roku 1955 vznikol súbor Mladosť. V tomto období vznikla aj dychová hudba podniku VLM.

spevacka skupina heligonka.png

 


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka