História

Miestny spolok Slovenského Červeného kríža

logo-sck.pngUž takmer 35 rokov v našej obci pôsobí Miestny spolok Slovenského Červeného kríža, ktorému predchádzalo združenie mládeže- Mladý zdravotník. Zakladateľkou, ako aj prvou predsedníčkou bola p. Mária Perháčová, ktorá v novembri r. 1982 stala pri zrode tejto krásnej organizácie vo vtedajšom Československu. Najhlavnejšou činnosťou bolo darovanie krvi pri ktorom miestny spolok zabezpečil autobus a vozil ochotných darcov do okresného mesta. Hliadky prvej pomoci vytvárala mládež, ktorá sa zúčastňovala na rôznych súťažiach a obsadzovali miesta na stupienkoch pre víťazov. Dobrovoľníci sa v obci zúčastňovali aj iných aktivít, ako: vysádzanie kvetov, úprava záhonov v centre obce a v dobrej spolupráci s JRD chodili na zber zemiakov či maku a pomáhali aj Vojenským lesom pri výsadbe stromčekov. Organizovali sa zájazdy do Poľska, Maďarska, pravidelne sa navštevovalo chorých a dobrým zvykom bolo aj odmeňovanie jubilantov či darcov krvi.

Miestny spolok Slovenského Červeného kríža je nepochybne vzorným prezentom našej obce aj dnes. V počte členov je druhou najväčšou organizáciou v obci a aktívne plní poslanie Červeného kríža. Pravidelne pri akciách obce vytvára hliadku prvej pomoci, organizuje ukážky záchrany ľudského života pre žiakov školy, zapája sa do akcie potravinovej pomoci pre sociálne slabšie rodiny, osamelých či chorých  občanov. V neposlednom rade každoročne uskutočňuje relaxačný zájazd na termálne kúpalisko do Maďarska a v mesiaci máj Majáles-ples pre všetkých dobrovoľníkov, alebo sympatizantov Červeného kríža. Byť dobrovoľníkom je nepochybne poslaním a preto nám nie je ťažko vykonávať našu nezištnú prácu podľa týchto slov:

Komukoľvek môžeš pomôcť, pomôž mu rád, i celému svetu!

Už dávno sa hovorí, že slúžiť a pomáhať sú vlastnosti vznešených pováh.

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín